Czym wyróżnia się komosa ryżowa?

Komosa ryżowa (quinoa) stanowi aktualnie pożywny przebój, jaki ważna napotkać w dowolnym sklepie ze zdrową żywnością i w większych marketach. Komosa ryżowa opanowała też menu wegańskich jadłodajni, gdzie jest podawana zarówno na słono, jak również na słodko. Mało kto wie, iż komosa ryżowa, będąca dumą narodową mieszkańców Ameryki Południowej, jest spokrewniona ze szpinakiem oraz swojską boćwiną. Żółtobrązowy posmak tego pseudozboża powoduje, nie da się go nie lubić. W parze z jego atutami smakowymi zmierzają wartości wzmacniające.

Czym jest komosa ryżowa?

Quinoa jest tzw. pseudozbożem. Wyglądem może przypominać zboże takie jak jęczmień, natomiast nie należy do grupy traw jak wszelkie zboża, lecz do grupy komosowatych. Cechą szczególną zbóż rzekomych jest możliwość zastosowania ich w przetwórstwie konsumpcyjnym w odpowiedni sposób. Jest to możliwe dzięki nasionom o dużej ilości skrobi. Rodzimym kontynentem komosy jest Ameryka Południowa, często rejon Altiplano – płaskowyż umieszczony na terenie Peru oraz Boliwii. Popularna jest od ok. 3000 r. p.n.e. jako główny posiłek miejscowej społeczności.

Komosa ryżowa – właściwości

Komosa ryżowa, więc „złote zboże Inków”, to szczególnie popularny typ komosy, kwalifikowany choćby do superfood, więc artykułów konsumpcyjnych o ponadprzeciętnych wartościach wzmacniających. Czemu? Często ze względu na to, iż w 20 proc. składa się z odżywczego białka, ma również witaminy oraz minerały. Quinoa jest również bogata w błonnik, naturalne kwasy tłuszczowe oraz nie ma glutenu.

Jak gotować komosę ryżową?

Wartości komosy ryżowej sprawiły, iż w ostatnim czasie opanowała przepisy kucharskie, natomiast w szczególności owe ekologiczne. Komosa ryżowa jest niejednokrotnie w przepisach dla dzieci, w szczególności w łagodnej wersji. Dania z komosą ryżową są często wykorzystywane jako dodatek do wielu różnorodnych potraw z warzywami oraz drobiem, delikatnych przekąsek, sałatek i dań na słodko. Quinoa staje się znana też na śniadanie.

Czemu należałoby włączyć quinoę do normalnej diety?


Quinoa stanowi doskonały dodatek do potraw. Sprawdzi się w kuchni jarskiej oraz wegańskiej, gdyż niezwykle dobrze łączy się z warzywami. Jest również obecna w przepisach na dania z kurczakiem, natomiast też w słodkim menu, na przykład quinoa z bananem, zrobiona na mleku. Komosa ryżowa jest polecana przy odchudzaniu, gdyż ma błonnik, natomiast przy tymże nie jest kaloryczna. Stanowi atrakcyjną opcję dla ryżu oraz kaszy. W profesjonalnym sklepie internetowym można ją kupować w formie ziaren czy w postaci ekspandowanej.